Zapraszamy do zapoznania się z nowym numerem naszej szkolnej gazetki! Życzymy zdrowych, wesołych, pełnych nadziei i miłości Świąt Wielkanocnych!
Zespół Redakcyjny
Zapraszamy do zapoznania się z nowym numerem naszej szkolnej gazetki! Życzymy zdrowych, wesołych, pełnych nadziei i miłości Świąt Wielkanocnych!
Zespół Redakcyjny
Dnia 03.02.2020 r. klasa 1cg wraz z nauczycielami pojechała do Muzeum Historii Żydów Polskich – POLIN, gdzie odbyło się spotkanie ze Świadkiem Historii Panią Alicją Sznepf, która w czasie wojny ukrywała w domu Żydów. Spotkanie było bardzo ciekawe i poruszające. Uczniowie mieli możliwość zadawania pytań i zrobienia wspólnego zdjęcia. Pani Alicja Sznepf była szczęśliwa, że młodzi ludzie byli zainteresowani poznaniem jej historii.
Uczniowie naszego liceum zajęli IV miejsce w Mistrzostwach Powiatu Wolominskiego w Piłce Siatkowej. Gratulujemy!
Uczniowie z klasy 1b zrealizowali projekt w ramach zajęć języka angielskiego z p. Piotrem Doboszem. Nagrali specjalny filmik, w którym opowiadają po angielsku o tym, jak w Polsce spędza się Boże Narodzenie oraz składają życzenia swoim rówieśnikom z innych szkół europejskich. Uczniowie byli bardzo zaangażowani oraz ujawnili swoje talenty aktorskie. Mimo lekkiej tremy, jesteśmy z nich dumni i wierzymy, że to tylko początek aktywności tych wspaniałych uczniów na forum szkoły ale również w ramach współpracy szkół na platformie e-twinning. Może to zaowocować w przyszłości wymianą międzynarodową w ramach programu Erasmus +. Dziękujemy Amelce, Darkowi, Kubie, Ewie, Julce, Wiktorii, Dominikowi, Marcie oraz Karolowi. Zapraszamy do obejrzenia filmu.
12 grudnia 2019 roku odbyło się pierwsze posiedzenie Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Jednym z radnych został uczeń klasy 2b naszego Liceum Ogólnokształcącego w Markach - Kamil Fortuna.
Gratulujemy!
Grupa uczniów odwiedziła pensjonariuszy domu opieki Duomed Leśna Przystań. Zagrali oni koncert najpiękniejszych kolęd, zachęcając do wspólnego śpiewania. Pozostając w świątecznym klimacie uczniowie przekazali własnoręcznie przygotowane i ozdobione pierniczki 🍪🎄
Nasi uczniowie wraz z nauczycielami udali się na wycieczkę do Sejmu RP, gdzie mogli zobaczyć jak wygląda w rzeczywistości praca posła. Zwiedzili kompleks budynków drogami dostępnymi tylko dla posłów, słuchając przy tym o organizacji oraz specyfice i zasadach pracy w Sejmie.
Nasi uczniowie zajęli 7 miejsce w Mistrzostwach Powiatu w Tenisie Stołowym.
5 grudnia świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Wolontariatu oraz Mikołajki. Z tej okazji Samorząd Szkolny wraz z wolontariuszami z naszej szkoły zorganizował charytatywny kiermasz ciast, z którego zebrane pieniądze zostały przekazane podopiecznej Fundacji Dzieciom "Zdążyć Z Pomocą". Każda klasa otrzymała o Św. Mikołaja i jego pomocników mnóstwo słodkości.
Nasza szkoła jak co roku włącza się do pomocy w Ogólnopolskiej Akcji Góra Grosza organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu. Akcja ta polega na zbiórce monet. Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza wlasną rodziną. Czas trwania zbiórki 25.XI.2019-02.I.2020.
Samorząd Szkolny oraz Wolontariat zachęcają wszystkich do pomagania.
Szkolne Koło Redakcyjne, bierze udział w cyklu Warsztatów Dziennikarskich Media bez tajemnic. Dzięki uprzejmości pana Pawła Pniewskiego, uczniowie wraz z nauczycielem - opiekunem Koła Redakcyjnego, mieli okazję odwiedzić redakcję portalu informacyjnego WWL24.
W piątek, 8 listopada uczciliśmy 101 rocznicę Odzyskania Niepodległości. Uczniowie pod przewodnictwem nauczycieli przygotowali apel o podniosłym, wzruszającym charakterze, w którym przypomnieli najważniejsze fakty z dziejów Polski oraz ważne historyczne daty. Uczniowski zespół wokalno-instrumentalny wykonał kilka utworów patriotycznych m.in. Piechota, Rozkwitały Pąki Białych Róż oraz Taki Kraj. Nasze Liceum włączyło się również w akcję "Szkoła do hymnu". Punktualnie o godzinie 11.11 uczniowie odśpiewali 4-zwrotkowy hymn. Kolejną częścią obchodów Święta Niepodległości były uroczystości na Skwerze Pamięci Narodowej. 11 listopada hołd poległym oddali idący w poczcie sztandarowym przedstawiciele naszej szkoły.
Październik jest miesiącem zwrócenia szczególnej uwagi społeczeństwa na ideę dawstwa, edukację, a także pokazanie, jak ważną rolę odgrywają Dawcy szpiku w procesie walki z nowotworami krwi. Z tej okazji nasza szkoła przyłączyła się do akcji edukacyjno-informacyjnej #KOMÓRKOMANIA organizowanej przez fundację DKMS. Celem akcji jest nie tylko przekazanie idei, ale również umożliwienie rejestracji jako potencjalny Dawca szpiku kostnego osobom, które podejmą świadomą decyzję o takiej rejestracji. #KOMÓRKOMANIA to nie moda na lepszy model telefonu, to moda na uratowanie komuś życia za pomocą komórek, ale tych, które nosi się w swoim ciele. W niedzielę 20-go pażdziernika, wolontariusze z naszej szkoły wraz z opiekunami rejestrowali potencjalnych Dawców szpiku na Pikniku Rodzinnym organizowanym przez Miasto Marki. A już dziś mają szanse zarejestrować się uczniowie klas 3 i pracownicy szkoły, gdyż nasi wolontariusze czekają w holu głównym.
Ty też uratuj komuś życie!
Zespół Wah-Wah-Brass zaprezentował muzykę dawną i współczesną na skład instrumentów dętych. Instrumenty dęte blaszane mają długą i bogatą historię. Przez wieki doskonalono ich konstrukcję i brzmienie, aż w końcu znalazły zastosowanie w muzyce dawnej, a później symfonicznej, jazzowej i popularnej.
Możliwości brzmieniowe i wyrazowe oraz technikę gry na tych instrumentach zaprezentował zespół pięciu muzyków z zespołu Wah-Wah-Brass związanych z warszawską uczelnią muzyczną w utworach z różnych epok - od średniowiecza aż po wiek XX.
W ramach przedmiotu Prawo Społeczne grupa uczniów klas III LO wraz z nauczycielami odwiedziła Marecki Urząd Miasta. Zostali oni serdecznie przywitani przez Pana Tadeusza Markiewicza. Następnie spotkali się z Burmistrzem miasta Panem Jackiem Orychem, który odpowiedział na pytania przyszłych maturzystów i nauczycieli. Uczniowie odwiedzili także Urząd Stanu Cywilnego oraz spotkali się z Panem Pawłem Pniewskim Przewodniczącym Rady Miasta.
W dniu 7 października br. odbyła się wycieczka do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, dysponująca siecią pomiarową, w której skład wchodzą stacje oraz posterunki meteorologiczne. Uczniowie zapoznali się z etapami tworzenia mapy synoptycznej. Odwiedzili również pracownię teledetekcji, gdzie mogli zobaczyć mapy opadów atmosferycznych tworzone przez pozyskiwanie danych radarowych, ogródek meteorologiczny, w którym poznali przyrządy do pomiarów temperatury powietrza i gruntu, kierunku i prędkości wiatru, wilgotności powietrza, wielkości opadów atmosferycznych, wielkości zachmurzenia oraz usłonecznienia rozumianego jako czasu dopływu bezpośredniego promieniowania słonecznego do powierzchni Ziemi.
W dniu 20 września 2019 roku uczniowie klasy II w ramach przedmiotu Edukacja Prawna oraz klas III w ramach przedmiotu Prawo Społeczne brali udział w prelekcji dotyczącej praw pacjenta oraz funkcjonowania Ośrodka Zdrowia.
20 września 2019 r.
Wykonawcy: Anna Hajduk-Rynkowicz - fortepian, Katarzyna Drelich - sopran, Kornelia Grądzka - skrzypce, Justyna Rekść-Raubo -wiolonczela
Chopin, jak nikt inny wydobył z fortepianu pełnię jego możliwości brzmieniowych i technicznych. Jego utwory urzekają poetyckim pięknem, bogactwem i głębią emocji.
Koncert skrzypcowy z historią muzyki w tle.
80 lat temu, 17 września armia sowiecka wkroczyła na teren Rzeczpospolitej Polskiej. W 80 rocznicę napaści ZSRR na Polskę uczniowie wraz z nauczycielami naszej szkoły złożyli hołd poległym obrońcom ojczyzny, ofiarom działań zbrojnych i rodakom zesłanym w głąb ZSRR. Przybyli wspólnie odśpiewali hymn. Po wysłuchaniu krótkiego rysu historycznego pamięć o poległych uczczono symbolicznym złożeniem wieńców. Uroczystość odbyła się w Parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła przy ul. Ząbkowskiej.
Powered by aSc EduPage